Kontakt

Stockholm

Post- och leveransadress:

Magasin III Museum for Contemporary Art
Frihamnsgatan 28
115 56 Stockholm
Sverige

Besöksadress:

Magasin III Museum for Contemporary Art
Frihamnsgatan 28 (i  Magasin 3-byggnaden, våning 1, hiss 4.)
Stockholm, Sverige

E-post:

info@magasin3.com

Jaffa/Tel Aviv

Magasin III Jaffa
34 Olei Zion
6813131 Tel Aviv-Yafo, Israel

Email:

jaffa@magasin3.com
Tel: ‭+972 3-9499900‬



Praktik

Nu tar vi emot ansökningar för praktik hos oss för hösten 2020. Våren 2020 är praktikplatserna tillsatta.

Är du intresserad av att göra praktik på Magasin III?

Vi tar emot mellan 2-4 praktikanter varje år för vardera 8-12 veckors praktik. Vi välkomnar konstvetare, arkivarier och kommunikationsstuderande att söka.

För att ansöka om praktik, fyll i formuläret. Tala om vilken utbildning du går och hur lång praktiktid du ska göra. Motivera varför du vill praktisera på Magasin III, om ditt intresse främst är inom utställningsproduktion, samling/arkiv eller inom kommunikation och ge gärna förslag på vad du skulle vilja göra.

De praktikanter vi tar emot ska i första hand gå en högskoleutbildning, där praktiken ingår i utbildningens kursplan eller de som nyligen avslutat en utbildning. Vi prioriterar de som går en utbildning som passar vårt rekryteringsbehov.

Ansökan om praktik

  • Personuppgifter

  • Dokument


Personal

Tessa Praun
Museichef & Chefsintendent
praun@magasin3.com

David Neuman
Director Emeritus/Chairman PhD h.c. Professor (Affiliated), Stockholm University

Lisa Boström
Kommunikationschef
bostrom@magasin3.com

Antoine Deeb
Chefsassistent
deeb@magasin3.com

Hedvig Furuhagen
Projektassistent
furuhagen@magasin3.com

Karmit Galili
General Manager, Magasin III Jaffa
galili@magasin3.com

David Hamati
Vaktmästare
hamati@magasin3.com

Ellen Klintenberg Gedda
Assisterande Intendent
klintenberggedda@magasin3.com

Olga Krzeszowiec Malmsten
Intendent
krzeszowiec@magasin3.com

Thomas Nordin
Chefstekniker (Samling)
nordin@magasin3.com

Ida Sjödin
Assistent
sjodin@magasin3.com

Leann Wolf
Chefsassistent, Magasin III Jaffa
wolf@magasin3.com


Lediga tjänster

För närvarande har vi inga lediga tjänster.